1. D-Marin Göcek

D-Marin Göcek, Göcek’in ve Güney Ege’nin en seçkin marinalarından. Marinanın en önemli özelliği özel koruma bölgesi içerisinde çevreye duyarlı bir tesis oluşu. Marinanın arkasında kalan tepe ve çevresi çam ağaçlarıyla kaplı, ormanın içindeymiş hissi veriyor. Şehirle iç içe geçmiş, Göcek Çarşısına 5 dakikalık yürüme mesafedeki D-Marin şık bistro ve restoranlarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası.

D-Marin Göcek kapsamında yer alan D-Marin Resort modern mimarisi, mavi-beyaz renkli deniz manzaralı şık süitleri, dünya mutfağından tatlar bulabileceğiniz restoranlarıyla kendini ayrıcalıklı hissetmek isteyenler için iyi bir seçim. Özellikle Q Lounge’un konumu, tasarımı çok özel.

Akdeniz sahillerinin Güney Ege kıyılarıyla buluştuğu noktada yer alan D-Marin Göcek, Mısır’dan getirilen özel kumlu plajı, çam ormanlarının içerisindeki konaklama tesisleri, alışveriş alanı ve 380 yat bağlama kapasitesine sahip marinasıyla rüya gibi bir yer. Gün batarken denizin üzerinde süzülen beyaz tekneleri izleyin, tablolardan çıkmış gibi duran manzaralar tam fotoğraflık.

Blue Point Plajı, Göcek merkezde denize girebileceğiniz tek plaj. Plaj D-Marin’in hemen yanı başında. Bembeyaz ince kumsalı D-Marin’in devamındaki D-Marin Restoranın hemen yanından başlıyor. Denizin kıyısı boyunca devam turkuaz renk büyüleyici.

Plajın bir bölümü kumsal bir kısmı tik ağacından yapılmış platformdan oluşuyor. Kumsal kısmı çok hoş, kumdan hoşlanmayanlar diğer bölümde vakit geçirebilir. Temiz ve dalgasız suları çam ağaçlarının birkaç metre ötesinde, ormanla iç içeymişsiniz hissi veriyor.

Yüzerken çaprazınızda kalan Göcek Adası manzarası harikulade. Ormanın reçine kokusuyla denizden gelen iyot birbirine karışıyor. Denize doğru eğilen ağaçlar doğal bir gölge oluşturuyor. D-Marin Göcek’te bulunan Blue Point Plajına girmek için hafta içi 120TL, hafta sonu 150TL ödeniyor. Plajın üst bölümündeki mekânlar için giriş ücreti ödenmiyor.

2. Göcek Adası

Göcek Adası Göcek merkeze en yakın plaj. Merkezde tek bir plaj olduğu için yakındaki Göcek Adası sıklıkla tercih ediliyor. Denizi tertemiz ve dinginlik veren bir doğası var. Ağaçlar denize değecek kadar yakın. Merkeze yakın olduğu için yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor.

Belediye marinadan saatte bir kalkan motor teknelerle 15 dakikada Göcek Adası’na ulaşılıyor (25TL). Adaya giriş için ekstra 35 TL ödemeniz gerekiyor. Yöreye özgün Günlük ve çam ağaçlarıyla kaplı adada, bir aile tarafından işletilen ve şezlong/şemsiye kiralanabilen minik bir işletme bolca da huzur var.

Denizi taşlık ve kayalık yanınızda deniz ayakkabı veya terliği olması iyi fikir. Deniz kestanesi de çok olduğu için dikkatli olun. Dalmayı seviyorsanız şnorkel ve deniz gözlüğünüzü de unutmayın. Adada kamp da yapabiliyorsunuz. Tekne turlarından hoşlanmıyorsanız Göcek Adası iyi bir alternatif.

3. İnlice Plajı

Göcek’e en yakın plaj 6 km mesafedeki İnlice Mahallesinde. Giriş için ücret 10 TL olan İnlice Halk Plajı‘na Göcek Belediye binasının önünden hareket eden dolmuş ya da otobüslerle gidiliyor. Denizi ve kumsala kadar inen yemyeşil ormanıyla plaj deniz, kum, güneş tatili için hoş bir atmosfere sahip.

800 metre uzunluğunda siyaha çalan kumu, masmavi suyuyla nefis bir plaj. Gayet güzel bir denizi var. Denizin içerisi yer yer taşlık. Plajda şezlong, şemsiye (10TL), kafe, duş, soyunma kabini gibi hizmetler veren küçük bir işletme var. Yeme içme dışarıya göre gayet uygun.

4. Bedri Rahmi Koyu

Göcek’e 17 km uzaklıkta bulunan Bedri Rahmi Koyu, Dalaman sınırlarında yer alıyor. Yatçıların en çok tercih ettiği koylardan biri olan bu yer, mavi yolculuğun ilk gezginlerinden ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun mavi yolculuk sırasında bir kaya üzerine yaptığı resimden ismini almış.

Sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşlarından yaptığı uçurtma mozaiği de hâlâ canlı bir şekilde duruyor. Yemyeşil tepelerin sarmaladığı masmavi deniziyle Bedri Rahmi Koyu’na hem karadan hem de denizden ulaşım var. Karşısındaki Zeyno Koyu’ndaki kaya mezarlarını da görmeye çalışın.

Hemen yakınındaki Kapı ve Hamam koylarıysa tarihi bir dedikodunun kahramanları olarak Kleopatra’yı, Julius Sezar ve Marcus Antonious’u ağırlamış.

5. Domuz Adası

Göcek açıklarında, beldeye 12 km uzaklıkta, Dalaman sınırlarında bulunan Domuz Adası, ismini geçmişte adada bulunan yaban domuzlarından alıyor. Bir dönem adada yaşadığı düşünülen prens nedeniyle Prens, Sedat Simavi’ye satıldıktan sonra Hürriyet, gibi isimlerle de anılan ada çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı. Göcek ana karasından denize doğru uzanan Kapıdağ yarımadasına en yakın ada da burası.

Mavi yolculuk turlarının rotasında yer alan adanın Panço Koyu berrak ve sımsıcak denizi ile yüzme ve dalış sevenlerin tercih ettiği bir bölge. Domuz ile Tersane adaları arasında kalan bölgedeki Lykia ya da Roma dönemi harabelerinin sadece bir metre üzerinde yüzmek, Göcek’in sunduğu keyifler arasında.

6. Tersane Adası

Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası, adını Osmanlı Dönemi’nde kullanılan eski bir tersaneden alıyor. Adanın merkezinin olduğu bölüme derin bir kanaldan geçilerek ulaşılıyor. Tersane Koyu olarak da bilinen bu bölüm tekne turları ve mavi yolculuklarda gecelemek ve yüzme molası vermek için kullanılıyor.