GÖCEK TARİHİ

Göcek, Muğla (ili)’nde Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Göcek Mahallesi adı geçmişte yerleşim bölgesinde bulunan Göçek adlı gruptan gelmiştir.

GÖCEK NEREDEDİR?

Göcek coğrafi olarak bakmış olduğumuz da Muğla’ nın Fethiye ilçesine bağlı olan küçük mü küçük oldukça şirin kendi halinde adeta huzur kokan bir tatil kasabası tatil beldesi olduğunu görürüz.

GÖCEK VE KONUMU, YAKIN OLDUĞU TATİL YERLERİ

Göcek, bulunduğu konum durumunda oldukça tatilciler için vazgeçilmez bir yer haline gelmiş olmaktadır. Çünkü Göcek’ e giden bir insan diğer tatil beldelerine de çok kolay ve de rahat bir şekil de gidebilir. Ulaşım açısından birden fazla seçenek ile kolaylık sağlayabilir. Mesela örneğin, ilk olarak Fethiye’ ye oldukça yakındır, eğer Göcek de sıkılıp aradığınızı bulamadıysanız gerçi böyle bir durum pek söz konusu değil ama öyle olabilse bile Fethiye’ ye sadece yirmi yedi kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanı sıra, Dalaman, Kaş ve de Marmaris’ e oldukça yakın olmaktadır. Antalya ve Bodrum da yakın sayılan tatil beldeleri arasında yer almaktadır.

GÖCEK TARİHİ

Kasabanın adına aslında ilk olarak baktığımız da eski adının bir Göçek adlı bir gruptan gelmiş olduğunu eski yıllarda da aslında Göçek olarak adlandırıldığını ve öyle de anıldığını görmüş oluyoruz. Göcek küçük bir kasaba olduğu içindir ki belki de pek tarihi mekan barındırmıyor. Hatta hiç barındırmıyor desek daha doğru olur. Bu kasabanın ülkemiz de çok bilinen ve tanınan ünlü şair ve de ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu ile bir anısı var. Bu anı Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ nun Göcek de bulunan bir koya gitmesi ile ortaya çıkan ve eski adı Taşkaya olan bu koya sürekli gitmesi ve orayı çekmesi halinde her gittiği zaman da kayaların üzerine çizmiş olduğu figürler ile izini bırakmıştır. Daha sonra da bu Taşkaya koyuna Bedri Rahmi Koyu adı verilmiştir. Burada da aslında Göcek halkının vefasını görmek olmaktayız.